—

Teravādas budisms

Teravādas budisms ir īpaši plaši izplatīts Taizemē, Mjanmā (Birmā) un Šrilankā, ne tik plaši - Kambodžā, Laosā, dienvidrietumu Ķīnā (Shan un Tai etniskās grupās), Vjetnamā (Khmer Krom etniskajā grupā) un dažās citās Āzijas valstīs (Bangladešā, Nepālā, Singapūrā utt.), kā arī mūsdienās daudzviet Rietumu pasaulē. Teravādas tradīcija pamatojas uz senākajiem budistu rakstiem - kanoniskiem tekstiem pali valodā (Pali Canon Tipitaka - angļu val.).

Teravādas budisma tradīciju, piemēram, Taizemē pārstāv ļoti dažādu līniju un veida klosteri. Lielākajā daļā ciematu un pilsētu atrodas vismaz viens klosteris, kurš kalpo kā vietējais centrs ceremoniju veikšanai, kultūras aktivitātēm, izglītībai un ārstēšanai. Starp klosteriem pastāv lielas atšķirības tādā nozīmē, ka daži no tiem galveno uzsvaru liek uz dziedāšanu un ceremonijām, citi uz mācībām un intelektuālām nodarbībām, daži uz dziedniecību un svētību sniegšanu, citi uz praksi un meditāciju, daži velta uzmanību vietējai māņticībai un maģijai. Klosteri atšķiras arī ar to, cik strikti viņi seko un ievēro mūku uzvedības noteikumus, kuri ir apkopoti Vinaya.

Taizemes Meža tradīcija ir Teravādas budisma atzars, kurā stingri pieturas pie noteikumiem, kādi tie bija Budas laikā. Atsacīšanās, disciplīna un meditatīva prakse (piemēram, Vipassana jeb Atklāsmes meditācija) ir visvairāk uzsvērti. Tā ir tradīcija, no kuras nāk mūsu pirmais skolotājs Ajahn Viradhammo, kā arī lielākā daļa no vēlākiem.

Skolotāji ir atšķirīgi, ārējās mācību formas ir ļoti dažādas, un ir vērtīgi piedalīties vairākos meditācijas retrītos ar dažādiem skolotājiem, lai saskatītu aiz formas to, kas vieno visus un par ko ir Mācība.

Buda mācīja garīgas atmošanās ceļu jeb praksi, kuru mēs katrs varam lietot savā ikdienas dzīvē. Šo praksi veido trīs savstarpēji saistīti aspekti - Tikums, Meditācija un Gudrība.

Tikums

Ikviens var formālā veidā nodoties Budas praksei, lūdzot Trīs patvērumus un Piecus uzvedības noteikumus no mūka vai mūķenes budistu klosterī, vai arī pieņemt tos pats. Patvērumu pieņemšana ir apņemšanās dzīvot saskaņā ar Gudrības, Patiesības un Tikumības principiem, izmantojot Budas mācību un piemēru.

Pieci uzvedības noteikumi ir mācību noteikumi, kuriem jācenšas sekot ikdienas dzīvē. Tie ir:

  1. Atturēšanās no dzīvu būtņu nogalināšanas
  2. Atturēšanās ņemt to, kas nav dots.
  3. Atturēšanās no sliktas seksuālās uzvedības
  4. Atturēšanās no skarbas un melīgas runas
  5. Atturēšanās no apreibinošu vielu lietošanas

Tas, kurš dzīvo saskaņā ar šiem noteikumiem, attīsta pašdisciplīnu un jutīgumu, kas ir nepieciešamas lai praktizētu meditāciju jeb otro Ceļa aspektu.

Amaravati klostera abata Ajahn Sumedo grāmata "Apzinātība"
- PDF krievu valodā
- PDF angļu valodā